كمر ترکیه :

كمر یكی از مراكز مهم توریستی با امكانات پذیرایی و اسكان ، غذاخوری ، پلاژ ، بندر كشتی های تفریحی و شهرهای تاریخی می باشد. آب و هوا کمر ترکیه: تابستانهای گرم و خشك و زمستانهای معتدل با بارش های فراوان است.

راه ارتباطی کمر ترکیه با آنتالیا :

با توجه به اینكه جاده زمینی به موازات ساحل دریا كشیده شده است . مشاهده مناظر زیبای مسیر بسیار لذت بخش است . در هر 10 دقیقه یك وسیله نقلیه ( خطی ) بطور متقابل از ترمینال اتوبوسرانی آنتالیا به طرف كمر حركت می كند. كمر در فاصله یك ساعته به فرودگاه بین المللی آنتالیا قرار دارد. از طریق مسیر دریایی نیز امكان سفر به كمر وجود دارد.

اماكن دیدنی کمر ترکیه :

یكی از مهمترین جذابیت های كمر ،

EXEX

زیبایی طبیعی آن است . دریا ، جنگل و كوه در نقطه ای بنام كمر بهم رسیده اند . به عنوان مثال ، رسیدن امواج دریا به درختان كاج ، و استفاده از درختان كاج در پلاژها بعنوان سایبان جذابیت و گیرایی خاصی دارد. شفافیت دریا و یر سبزی جنگل در كمر ، زیبایی متفاوتی دارد.

مناطق آنتیك همانند اولیمپوس و فاسه لیس Faselisو Olympos دیگر جذابیت این شهر است . از طریق جاده زمینی و یا مسیر دریایی می توان از كمر به آولیمپوس و فاسه لیس رفت و آمد نمود. برگزاری تورهای تفریحی و گردشگری در سالهای اخیر به روستای مرتفع از قبیل روستای آلتین كایا دره و سووت جوماسی بیانگر جذابیت های بی نظیر این شهر است. از دیگر جاذبه های این منطقه می توان غارها را نام برد . یكی از این غارها بنام غار بلدیبی در 27 كیلومتری جنوب غربی آنتالیا و در ساحل دریا واقع شده است . در این محل آثار متعلق به دوران ماقبل تاریخ بدست آمده است . غار دیگری كه مورد توجه گردشگران قرار میگیرد غار ملا دلیگی است كه در دامنه شرقی كوه تاحتالی واقع در غرب كمر می باشد. به این غار از روستاهای آشاغی كوزی دره و یا تكیر اوا كه در جاده كمر به كوملوجا قرار دارند و فقط بصورت پیاده میتوان رفت . مدت پیاده روی از هر یك از روستاها 4-5/3 ساعت است .

  • شهر های آنتیك :

Phaselis :

در 58 كیلومتری جاده آنتالیا به فینیكه و در 15 كیلومتری كمر واقع شده و از طریق دریا نیز می توان به آنجا رفت و آمد نمود. Phaselis كه از شهرهای كرانه شرقی لیكیا بود یكی از بنادر تجاری عصر Hellenisti اول در قرن ششم پیش از میلاد بوده است . در دوره رومی ها نیز مركز كشیشان شده است . دیوارهای ضخیم بندر شرقی Phaselis هنوز هم در وضعیت بسیار خوبی است . بندر سمت غرب نیز كه از قسمتهای جلو و غربی آن در زیر شنها مدفون مانده برای ورود به دریا بسیار مناسب است. امروزه بخش بزرگی از خرابه های Phaselis كه در سطح زمین قرار دارد از دوران روم باقی مانده است. این آثار شامل بندر ، دیوارهای قلعه ، معبد زئوس ، جاده شاه Antonius Caravella و نیز آثار تئاتر 20 ردیفه می باشد. جاده ای كه در قسمت گلوگاهی شبه جزیره قرار دارد بسیار باشكوه است و از بندر جنوبی تا دروازه شهر امتداد می یابد. بواسطه عریض و كوتاه بودن این جاده ، در گاهی اوقات از آن بعنوان استادیوم استفاده می نمودند . زیرا در صفحات تاریخ ، برگزاری دو مسابقه مهم دو میدانی در Phaselis به تحریر در آمده است.

در مجاورت Agora دو پرستشگاه وجود دارد . یكی از این پرستشگاهها كه برای Phaselis خدای بسیار مهمی بود بنام Athena Polias ساخته شده است . پرستشگاه دیگر نیز برای Hermes و Heista ساخته شده است . در یكبی از این پرستشگاهها بنام آتنا (Athena ) ، نیزه برنزی Acchileus ، قهرمان میتولوژی هومر پیدا شده بود . در كناره های خیابان خرابه های ساختمانی ، خانه های كشیشان واقع در بین خرابه های ساختمانی ویك كلیسا وجود دارد. كانال های آب كه آب شیرین را تامین می كرد بر طبق اصول روم ساخته شده و هم اكنون نیز در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد. در بین آثار تاریخی بدست آمده از Phaselis یك موزه نیز وجود دارد . این مكان علاوه بر غنای تاریخی خود ، با گردشگاهی دست نخورده و بكر ، شن های نرم و جنگل ، كوه ، پلاژ و محوطه باستانی خود نیز مورد توجه قرار گرفته است.

Olympos :

اولیمپوس كه یكی از مهمترین شهرهای بندری كیلیای آنتیك بود در طول تاریخ موضوع مهم mythology بوده است. بعلت مناسب بودن موقعیت خود ، اولیمپوس پناهگاه دزدان دریایی بوده و امروزه آثار تاریخی خود را در ساحل باشكوهی به طول 3200 متر ، با گیاهان بسیار نادر ، با Khimaria و با لاك پشتهای Caretta-Caretta ،با طبیعت زیبا كه برای هر نوع فعالیت ورزشی مناسب است و با آلاچیق هایی كه بعنوان پانسیون مورد استفاده قرار میگیرند منطقه ای مشهور در جهان است.

فعالیتهای ورزشی :

جیپ سواری :

از كمر به توروسلار همه روزه تورهای جیپ سواری از سوی آژانسهای سیاحتی كه در این زمینه تخصص یافته اند برگزار میشود.

تورهای دوچرخه سواری :

آژانسهای سیاحتی در پیست های اطراف كمر تورهای دوچرخه سواری برگزار می كنند.

اسب سواری :

در مزارع موجود در تاسیسات پذیرایی و اقامتی كمر و اطراف آن امكان اسب سواری تحت نظارت مربیان وجود دارد.

قایق سواری :

بندر قایقهای تفریحی كمر ، خدمات پركیفیتی را به قایق سواران ارائه می دهد. تورهای آبی با مبداء كمر ، امكان مشاهده گردشگاهها ، بنادر ، اماكن مسكونی آنتیك و زیباییهای طبیعی مسیر كمر به كاش را فراهم می سازد.

تلفن های ضروری :

فرمانداری : 8144481 (0090242)

شهرداری : 8141503( 0090242)

بیمارستان : 8141550( 0090242)

پلیس : 8141546 (0090242)

زنجیره ارتباطاتی : شهرداری كمر