1x1.trans هزینه تفریح در ترکیه  یک دهم ایران
تورگردانان می گویند بعضی روزها اجاره یک ویلا در شمال ایران، ۱۰ برابر اجاره یک سوئیت در هتل ۵ ستاره در ترکیه می شود.

امیدسلیمی بنی: توریست های ایرانی چرا به آنتالیا می روند؟ چرا به ازای هر ۱۳۰ نفری که از ایران به کشور ترکیه می رود، یک توریست ترک به ایران، سفر می کند؟ شاید اصلی ترین پاسخ این پرسش را بتوان در یک مقایسه ساده جستجو کرد: قیمت یک شب اقامت در هتلهای ترکیه، به همراه “غذا” و آنچه “تفریحات” خوانده می شود، ۸۰ هزار تومان است، در حالی که یک شب اقامت در ویلاهای شمال ایران، در روزهای پرمشتری، ۸۰۰ هزار تومان آب می خورد.

از این وضعیت کسی خوشحال نیست. فعالان گردشگری داخلی به حق، عصبانی هستند که چرا نمی توانند مردم را برای گذراندن تعطیلات در ایران، نگه دارند. آنها می گویند مقایسه هزینه اندک مسافرت به خارج از کشور، به خصوص سرزمینهای اطراف ایران، با هزینه گردشگری در وطن، باعث فرار گردشگران شده است.

یک عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران می گوید: ” در برخی روزهای تعطیل سال، از جمله تعطیلات نیمه خرداد، افزایش ناگهانی قیمت خدمات سفر مشاهده می شود.”

به گفته ناصر مرادی “در چهار روز تعطیلی نیمه‌ خردادماه، قیمت اجاره‌ یک شب ویلاهای شمال به ۷۰۰ تا ۸۰۰هزار تومان رسید.”

این فعال صنعت گردشگری می گوید: “گرانی نرخ خدمات سفر در داخل کشور چند سالی است ایرانی‌ها را به سفرهای خارجی بیشتر راغب کرده، به طور مثال در گذشته، دبی در تابستان‌ها همیشه جای خالی برای مسافران داشت؛ ولی امسال تابستان بلیط پرواز به دبی کمیاب شده است و یک جای خالی نیز در پروازهای دبی پیدا نمی‌شود.”